Wentylacja pomieszczeń
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Podstawowym zadaniem wentylacji w budynkach jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających.O tym, że system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, świadczy to, iż przebywający w nim nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona nieprawidłowo. I najczęściej tak się właśnie jest.
Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wentylowanych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.
Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń. Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Odpowiednia wentylacja jest szczególnie istotna, kiedy zamontuje się szczelne okna.Do dobrego samopoczucia konieczne jest, aby powietrze w pomieszczeniu było nie tylko świeże, ale miało także odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pożądana temperatura zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Co do wilgotności względnej, zaleca się jej utrzymanie między 40 a 60%. Zbyt mała powoduje wysuszanie błon śluzowych, zbyt wysoka sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pleśni i grzybów.

Dlatego ważną sprawą w nowo powstającym budynku jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Można też pomyśleć o systemie takim jak klimatyzacja. System klimatyzacji zapewnia nam: komfort cieplny w pomieszczeniu, czyli utrzymanie optymalnej dla użytkownika temperatury , dzięki jej zastosowaniu możesz utrzymać stałą wilgotność powietrza , oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń przemysłowych i dymu papierosowego.

Author:

Related Post

top